Leírás és Paraméterek
A zsálya hidrolatum izzadás-szabályozó, baktérium-, gomba és vírusellenes hatással rendelkezik, tartósít, serkenti az emésztést.
A jojoba olaj tulajdonságai
- védő hatással van a bőr hidrolipid rétegére
- védi a bőrt a kiszáradástól
- bőrlágyító hatású és mélységében táplálja a bőrt
- segít megőrizni a bőr rugalmasságát, hajlékonyságát
- szabályozza a bőr faggyútermelését
- bársonyossá teszi, kisimítja a bőrt
Körömvirág olaj: Nyugtató, felhámképződést serkentő, gyulladásgátló hatása miatt, a körömvirág olaj ajánlott az érzékeny bőrre, a törékeny bőr ápolására, az irritált, enyhén sebes, bőrpírtól, kuperózistól szenvedő bőr kezelésére.
Aloe vera olaj: Erősen hidratáló, hegesítő, nyugtató és regeneráló hatású. Tápláló, bőrhegesítő, regeneráló, serkenti a bőr gyógyulását és javítja a mikrokeringést. Csillapító, nyugtató, mérsékeli a bőrirritációkat.
A panthenol vagy B5 provitamin egy elismert nyugtató, szerkezetjavító és hidratáló hatású, gyulladásgátló hatóanyag.
A hagyományos dezodorok legveszélyesebb összetevői: Mellrák, hormonzavar, korai menstruáció? Kell ez neked?
-
Alumínium és alumínium só: Alumínium származékot azért adnak a dezodorokhoz, mivel kiváló pórus-összehúzó hatásuk miatt gyakorlatilag meggátolják a nyirokmirigyeket az izzadásban. A fogyasztók egyre több kétséget fogalmaznak meg az alumíniummal szemben, főleg mivel egyes alumínium származékok néhány országban betiltásra kerültek, ugyanakkor jelenleg nincs hitelt érdemlően bizonyítva, hogy az alumínium só összefüggésbe hozható bármilyen káros hatással (ezért jelenleg az EWG nemzetközi adatbázisban is megbízhatónak értékelik). Mi ennek ellenére azt tanácsoljuk a nyirokmirigyeket eltömítő alumínium származékokat jobb elkerülni. Ezek tipikusan alumínium-hydroxide néven kerülnek feltüntetésre az összetevő listán. Gyakori összetevője a dezodoroknak a régóta alkalmazott timsó, amely összehúzza a mirigyeket, de nem tömíti el őket. Mivel kémiailag ez is alumínium-származék az INCI listában mint potassium alum kerül feltüntetésre. A timsó ártalmatlan, ezért a felsorolásunkban is szerepelnek timsós dezodorok (ezeket külön jelöltük). A fő szabály azonban itt is az óvatosság: ha aggályaid vannak, könnyedén találsz teljesen természetes alternatívákat, miért ne használnád azokat?
-
Parabének: Elsősorban tartósítószerként használják őket. A legváratlanabb helyeken tűnhetnek fel, akár nagy, neves márkák összetevőlistáján is. Több tanulmány beszámolt arról, hogy károsítják az emberi hormonrendszert, például lányoknál előrehozhatják az első menstruáció időpontját. Rákkockázatukról is vannak tanulmányok és több európai ország kezdeményezte már korlátozásukat vagy tiltásukat. Egyelőre viszont tiltás hiányában még nagyon sok termékben, így dezodorokban is megtalálhatók. Az INCI listában például butylparaben vagy ethylparaben néven találod meg.
-
Triklozán: Anti-mikrobális összetevő, kutatások szerint megzavarja a hormonrendszerünket és akár az immunrendszerünket is. Egyes kutatások szerint fiatal lányok esetében akár előrehozott, korai menstruációt okozhat a triklozánnak való kitettség, illetve kihathat a pajzsmirigy működésére is. Az összetevő listán “triclosan” néven tüntetik fel. Az EU bár tisztában van a triclosan veszélyeivel, egyelőre (2018 januári információ) nem tiltotta be, így dezodorok esetében 0,3% -os koncentrációban engedélyezi (hasonlóképp fogkrémekben, szappanokban, szájvizekben – azaz ha használsz ilyen termékeket elég sok triklozánnal találkozhatsz). Szerencsére sok márka már eltávolította termékeiből, a civil szervezetek kampányának hatására, ugyanakkor az EU-ban történő teljes betiltása még várat magára.
-
BHT tartósítószer: Allergiát okoz, különösen légzőszervi allergiát. Állatkísérletek tanúsága szerint káros hatással van az immunrendszer működésére. Egyéb állatkísérletek pedig a hormonrendszer megzavarásával (különösen pajzsmirigy-hormonok) hozták összefüggésbe. Ebben a kutatásban azt is tapasztalták, hogy a még szoptatott kölykök BHT-val való érintkezése lelassította a fejlődést, különösen a motorikus képességek fejlődését.
-
SLS (Sodium/Natrium Lauryl Sulphate): Habzó hatása miatt kerül a legtöbb kozmetikumba. Maró hatású anyag, amely átjárhatóvá teszi a bőrt, és segíti a többi vegyszer bőrbe, s véráramba jutását. Az SLS alternatívája az SLES (Sodium Laureth Sulphate) gyakran szennyezettek rákkeltő anyagokkal. Tudtad, hogy az SLS-t többek között motorok zsíroldására használják, révén ennyire erős anyag? Az összetevő vagy más néven Inci listában “sodium lauryl sulphate” vagy “sodium laureth sulpathe” néven találod, jellemzően a víz utáni második legjelentősebb összetevő.
-
PEG: A PEG gyűjtőszóval illetett vegyi anyagokat számos kozmetikumban lehet megtalálni mint habosító vagy emulgeáló szereket. A fő probléma az anyaggal, hogy lemarja a bőr természetes védekező felületét, ezáltal könnyítve meg a kozmetikum bőrbe jutását. Sajnos azonban ez azt is jelenti, hogy mint a pozitív, mind a negatív anyagok is könnyebben jutnak be. A másik gond vele, hogy egyes PEG-ek gyakran szennyezettek rákkeltő anyagokkal mint például a 1,4 dioxán. A tipikus elnevezésük az összetevő listában (INCI) “PEG vagy “polyethylene” vagy “polyethylene glycol” vagy “polyoxyethylene”.
Összetétel/Ingredients
Összetétel: Víz, Zsálya hidrolatum, jojoba olaj, körömvirágolaj, aloe vera olaj, szódabikarbóna, Panthenol, illoolaj, naturkozmetikumokban engedélyezett tartósítószer (Cosgard), 100%-os természetes illóolaj
Ingredients: Aqua, Salvia Hydrolatum, simmondsia chinensis seed oil, calendula officinalis flower oil, aloe vera oil, Sodium Bicarbonate, Panthenol, benzyl alcohol, salicylic acid, glycerin, sorbic acid, Parfum/Fragrance